Czech English Hungarian Polish Slovak

Ve FORPSI učí školáky přemýšlet o internetu a počítačích v širších souvislostech

Release date: 6/21/2012

Příležitost podívat se do moderního datacentra, dozvědět se zajímavou formou o základech fungování internetu nebo se třeba ohlédnout do historie výpočetní techniky. To je jen část náplně exkurzí, které teď před koncem školního roku pořádají pro školáky ve společnosti INTERNET CZ, a.s. Do firmy, která sídlí v na první pohled nenápadné šumavské obci Ktiš, přitom proudí počítačová data z celé republiky.

Podobnou prohlídku by jistě školákům záviděl kdejaký IT manažer, v jeho případě by ovšem probíhala úplně jinak. Pro děti z prvního stupně přizpůsobili ve Forpsi prohlídku tak, aby se zábavnou formou dozvěděly základní informace ze světa počítačů. Snahou je přiblížit jim počítače, jak je dosud neznají a ukázat jim je z jiného úhlu pohledu, než jsou jako uživatelé zvyklí.
 
Během návštěvy postupně školáci projdou všechny prostory firmy včetně moderní serverovny s několika stovkami serverů.  Přestože absolvují i teoretický výklad o internetu, rozhodně se nejedná o strohou přednášku, při které by se nudili. „Proškolení zaměstnanci dětem vysvětlují základní fakta, samozřejmě zjednodušenou formou. Vedou je tak, aby přemýšlely a na položené otázky nacházely odpověď samy, na základě vlastních zkušeností s počítači,“ uvádí ředitel společnosti  Erich Syrovátka, který, když mu to pracovní povinnosti dovolí, děti sám firmou provádí.
 
Prohlídka je přizpůsobena věku dětí, a proto jim zaměstnanci firmy exkurzi zpestřují ukázkami různých zajímavostí např. unikátních kousků historické výpočetní techniky nebo třeba toho, jak vlastně fungují počítače uvnitř. Občas, ale překvapí i malí školáci svými vědomostmi a přehledem. „Žáci třetí třídy už nepoužívají počítač jen na hraní her, ale je to pro ně zdroj informací a běžný komunikační prostředek. Ví co je Wikipedie, vyjmenují bez potíží internetové prohlížeče, používají Skype,“  říká Syrovátka.
 
O netradiční exkurze ve společnosti INTERNET CZ, a.s. je zájem hlavně mezi základními školami z okolí jihočeské Ktiše, kde největší poskytovatel internetových služeb v České republice sídlí. Má zde vybudované datacentrum s nejmodernějším technickým vybavením a zabezpečením, a také vlastním připojením k páteřní internetové síti prostřednictvím optického vlákna.

Partners:
Customer support: (+420) 38 38 35 35 3
Billing: (+420) 38 38 35 35 5
contactsContact us
Book a visit to one of our Data CentersBook a visit
aruba.it